Badania sugerują, że późne jedzenie przed snem może prowadzić do nadwagi, refluksu czy nawet bezsenności.
Kołdry całoroczne vs sezonowe – co wybrać?
Po wielu latach w końcu zdecydowałeś się na zmianę kołdry? Najwyższa pora! Tylko niestety teraz stajesz przed trudną decyzją - jaką kołdrę wybrać. Warto dobrze się zastanowić przed ostatecznym zakupem kołdry, ponieważ jest to wyposażenie sypialni, które zazwyczaj używamy przez parę lat.
Rodzaje kołder - rodzaj wypełnienia
Wypełnienie powinno być dla nas najistotniejsze, ponieważ to właśnie zawartość kołdry ma wpływ na jej zdolność do zatrzymywania ciepła. Uważanym za jedno z najprzyjemniejszych wypełnień jest puch - nadaje on kołdrze lekkości oraz dobrze izoluje przed zimnem. Kołdry z pierza natomiast są cięższe i o wiele mniej sprężyste. Jako wypełnienie często stosowana jest również wełna (zazwyczaj owcza) - przepuszcza powietrze i dobrze utrzymuje ciepło, jest polecana osobom z alergią. Jednym z najpopularniejszych rodzajów wypełnienia stosowanym w kołdrach jest włókno poliestrowe, które charakteryzuje się elastycznością i idealnie nadaje się do kołdry letniej. Istnieją jeszcze tzw. włókna sylikonowe, czyli de facto włókno poliestrowe z domieszką silikonu. Ten materiał naturalnie zapewnia ochronę przed kurzem oraz bakteriami, jest to więc częste wypełnienie w kołdrach antyalergicznych. Na popularności zyskują również kołdry bambusowe - są one gładkie oraz trwałe, a także ekologiczne.
Rodzaje kołder - rodzaj pokrycia
Drugą kategorią jest rodzaj pokrycia. Modele z pokryciem bawełnianym, wykonane przeważnie z cienkoprzędnej bawełny, cechują się wysoką higienicznością i doskonałą absorpcją wilgoci. Pokrycia bawełniano-poliestrowe łączą dobrą wentylację, jaką zapewnia bawełna, z wytrzymałością na uszkodzenia dzięki dodatkowi poliestru. Kołdry z pokryciem satynowym i jedwabnym są miękkie w dotyku, przewiewne oraz antystatyczne, co czyni je odpowiednimi dla alergików. Pokrycia z mikrowłókien, zazwyczaj z mikrofibry lub mikrofazy, są miękkie, trwałe i szybko schną, choć mają ograniczoną przepuszczalność powietrza; są często stosowane w tańszych produktach. Z kolei kołdry z pokryciem frotte wyróżniają się doskonałą izolacją cieplną, co sprawia, że są idealne na zimniejsze dni.
Rodzaje kołder - sezonowa skala ciepła
Ostatnią kategorią jest ta, która najbardziej nas interesuje - czyli rodzaje kołder ze względu na porę roku. Z ofert dostępnych na rynku możemy wybrać kołdrę letnią, zimową albo całoroczną. Te pierwsze cechują się wyjątkową lekkością i w zależności od rozmiaru ich gramatura powinna wynosić od 500 do 1200. Na wiosnę i lato najlepiej sprawdzą się kołdry wykonane z jedwabiu, sztucznych włókien oraz materiałów takich jak bambus i kukurydza. Z kolei idealna kołdra zimowa powinna zapewniać ciepło w chłodne wieczory, jednocześnie nie prowadząc do nadmiernego pocenia. Na zimniejsze dni polecane są kołdry z puchu, pierza i wełny, o gramaturze od 1000 do 1800. Kołdry całoroczne natomiast mają za zadanie zapewniać komfortowy sen niezależnie od temperatury w sypialni. Są one grubsze niż kołdry letnie, ale cieńsze niż te przeznaczone na zimę, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury bez względu na warunki pogodowe. Do tej roli idealnie nadają się kołdry puchowe, wypełnione granulatem silikonowym lub włóknem bambusowym.
Zalety i wady kołder całorocznych
Z pewnością podstawową zaletą kołder całorocznych jest to, że można ich używać niemalże przez cały czas. Decydując się na tę opcję zaoszczędzimy pieniądze, wydając mniej na jedną kołdrę niż na dwie osobne. Zyskamy również więcej czasu, ponieważ nie będziemy co sezon wymieniać nakrycia. Dzięki odpowiedniej grubości i materiałom kołdry całoroczne utrzymują też optymalną temperaturę, co sprzyja komfortowemu snu. Wadami tego typu produktów jest z pewnością to, że mogą być mniej skuteczne w skrajnych warunkach pogodowych niż kołdry dedykowane na konkretne pory roku. Osoby, które odczuwają duże różnice temperatur, mogą uznać je za zbyt ciepłe latem lub niewystarczająco ogrzewające zimą. Dodatkowo nie wszystkie materiały nadają się do całorocznego użytku, co może ograniczać dostępność preferowanego wypełnienia, a to będzie szczególnie uciążliwe dla osób z ograniczonym budżetem. Dodatkowo codzienne użytkowanie tego akcesorium przez cały rok na pewno przyspieszyć zużycie kołdry, w porównaniu do modeli sezonowych, które są używane tylko przez część roku.
Zalety i wady kołder sezonowych
Kołdry letnie oferują dużą przewiewność i lekkość, co zapewnia komfort podczas gorących nocy. Jest to szczególnie istotne, teraz kiedy coraz częściej mamy do czynienia z tzw. nocami tropikalnymi. Lżejsze wypełnienia kołder letnich umożliwiają lepszą cyrkulację powietrza, co zapobiega przegrzewaniu się. Jednakże ich główną wadą jest brak wszechstronności — w zimie nie zapewniają wystarczającego ciepła, co oznacza konieczność zakupu oddzielnej kołdry na ten okres. Ponadto konieczność ich przechowywania poza sezonem zimowym może wymagać dodatkowej przestrzeni. Kołdry zimowe natomiast wyróżniają się skutecznością w zapewnieniu ciepła podczas zimnych nocy. Ich grubsze wypełnienia skutecznie izolują i zatrzymują ciepło, co jest istotne w chłodniejsze dni. Zazwyczaj mają również materiały regulujące wilgoć, co zmniejsza ryzyko przegrzania. Niemniej jednak, w cieplejszych miesiącach mogą być zbyt ciężkie i ciepłe, a to prowadzi do nadmiernego pocenia się i dyskomfortu. Kołdry zimowe zajmują więcej miejsca niż letnie, a także mogą być trudne do przechowywania latem.
Na którą kołdrę powinniśmy się zdecydować?
Skoro znamy już wszystkie cechy charakterystyczne kołder, można w końcu zdecydować się na zakup konkretnego rodzaju. Wybór idealnego produktu zależy od nas samych - jeśli jesteśmy tzw. zmarzluchem to zimą nie obejdziemy się bez ciepłej puchowej kołdry. Jednakże, kiedy latem temperatura nocą sięga 20 stopni to raczej nie wyśpimy się pod tak ciepłym okryciem. W tym przypadku jesteśmy skazani na zakup kołdry całorocznej lub dwóch osobnych. Natomiast, kiedy nie znamy uczucia zimna i nawet w chłodniejsze dni śpimy w cienkiej piżamie warto będzie zaopatrzyć się w opcję letnią — oszczędzimy sobie zarówno czasu jak i miejsca w szafie. W przypadku kiedy prowadzimy wegański styl życia lub preferujemy ekologiczne rozwiązania, warto zaopatrzyć się w kołdrę bambusową, która zimą zabezpieczy nas przed zimnem, a latem zapewni przepływ powietrza.
Rodzajów kołder istnieje sporo — różnią się one pod względem rodzaju wypełnienia, a także pokrycia. Możemy je również podzielić ze względu skalę ciepła. W zależności od naszych preferencji i przyzwyczajeń możemy wybrać kołdrę zimową lub letnią oraz całoroczną.
Przeczytaj także: Ochraniacze na materac – dlaczego warto je stosować?