Najnowsze wpisy

Piankowy vs sprężynowy – porównanie materacy

Materac to nieodzowny element odpowiedniego wyposażenia łóżka, gdyż odpowiada za naszą wygodę oraz zdrowy wypoczynek. Powinniśmy być jednak świadomi, że każdy z nas posiada inne potrzeby względem komfortowego podłoża do snu. Tym samym od lat toczy się rywalizacja między materacami piankowymi a sprężynowymi - który z nich jest lepszym rozwiązaniem dla głębokiego wypoczynku i ludzkiego zdrowia? Oto porównanie materacy piankowych i sprężynowych!

Czym charakteryzują się materace piankowe?

Materace piankowe to produkty, które, jak sama nazwa wskazuje, posiadają piankowe wypełnienie. Najczęściej wykorzystują pianki poliuretanowe, lateksowe i typu memory (z pamięcią kształtu). Wszystkie rodzaje wypełnienia charakteryzują się doskonałą elastycznością i miękkością, co czyni materac idealnym podłożem do snu, oferującym dopasowanie do kształtu sylwetki użytkownika. W szczególności modele z pianką memory mogą pochwalić się tą właściwością - reagują bowiem na ciepło i ciężar człowieka, dostosowując się do jego anatomicznej budowy ciała. Dzięki temu materac eliminuje puste przestrzenie między sylwetką a podłożem, przyjemnie otulając do snu. W rezultacie, wypoczywając na podłożu piankowym, odczuwamy zarówno wygodę, jak i stabilne wsparcie ciała. Jest to rozwiązanie, które może przynieść ulgę w bólu pleców czy stawów, zwłaszcza jeśli dotychczas korzystaliśmy ze źle dobranego materaca. Oprócz tego modele piankowe, w porównaniu do sprężynowych, oferują cichą pracę, ponieważ nie zawierają metalowych elementów. Dobrze absorbują ruch, co jest korzystne dla par poszukujących komfortowego podłoża do swojego łóżka podwójnego. Zapobiegają przenoszeniu drgań na drugą stronę materaca, gdzie wypoczywa partner, a nasze ruchy mogą zakłócać jego spokojny wypoczynek. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na właściwości modeli lateksowych, które stanowią idealny wybór m.in. dla alergików. Cechują się świetną przewiewnością i skutecznie odprowadzają wilgoć, zapobiegając rozwojowi drobnoustrojów oraz osiadaniu alergenów. Materace piankowe zapewniają więc zarówno wygodny wypoczynek, jak i higieniczne warunki snu.

Jakie wady posiadają modele piankowe?

Modele piankowe niewątpliwie posiadają wiele zalet, które mogą przeważać nad właściwościami materacy sprężynowych. Nie pozostają jednak bez wad rodzących pewne wątpliwości. Przede wszystkim mogą nie spełniać naszych oczekiwań w kwestii trwałości. Choć pianki termoelastyczne stosowane w materacach piankowych z reguły wyróżniają się odpornością na odkształcenia, to nie oznacza to, że są niezniszczalne. Po pewnym czasie, zwłaszcza jeśli produkt jest źle użytkowany, w piance mogą pojawiać się trwałe wgniecenia, które obniżają poziom komfortu snu. Poza tym wypełnienie typu memory może zatrzymywać ciepło, a w konsekwencji przyczyniać się do przegrzania organizmu w czasie snu. Użytkownik zmaga się wówczas z nadmierną potliwością i nie jest w stanie zasnąć. Pot naraża wypełnienie materaca również na wilgoć i jego większe zanieczyszczenie. Może zatem okazać się, że dany model piankowy to nieopłacalna inwestycja, a produkt szybko ulegnie zużyciu.

Najważniejsze zalety materacy sprężynowych

Materace sprężynowe w głównej mierze opierają się na wypełnieniu złożonym z metalowych sprężyn. Obecne modele, w odróżnieniu od starszych, dodatkowo wykorzystują specjalnie zaprojektowane, materiałowe kieszenie, które chronią metalowe elementy przed nieodpowiednim wygięciem oraz umożliwiają ich indywidualną pracę. Wówczas mówimy o modelach kieszeniowych charakteryzujących się amortyzacją i świetnym dopasowaniem do anatomicznej budowy ciała. Tak przygotowane podłoże do snu precyzyjnie reaguje na konkretne obszary sylwetki, zapewniając jej kompleksowe wsparcie. Materac pozwala zachować ciało w stabilnej pozycji, jednocześnie oferując satysfakcjonujący komfort dla użytkownika. Szczególnie korzystnym rozwiązaniem są jednak modele multipocket, które cechują się większym zagęszczeniem funkcjonalnych sprężyn. Dzięki temu podłoże zyskuje na elastyczności, a użytkownik na jeszcze bardziej precyzyjnym dopasowaniu materaca do swojej sylwetki. Ciężar ciała zostaje równomiernie rozłożony, a sprężyny nie wywołują nadmiernego nacisku, który mógłby prowadzić do porannego bólu pleców. Ponadto modele sprężynowe cechują się większą przewiewnością w porównaniu do wypełnień piankowych. Umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza, ponieważ posiadają otwartą strukturę. Materiały wykorzystywane do produkcji kieszeń także nie odbiegają w kwestii przewiewności i pozwalają odprowadzać wilgoć oraz ciepło z wnętrza materaca. Wysokiej jakości modele sprężynowe charakteryzują się trwałością i mogą być bardziej odporne na odkształcenia. Nie ulegają zużyciu nawet w przypadku cięższych użytkowników, a pozostają wytrzymałe przez wiele lat wypoczynku. Stanowią długoterminową inwestycję, która zwraca się w postaci głębokiego snu, zdrowia i dobrego samopoczucia.

Wady materacy sprężynowych

Materace sprężynowe posiadają kilka wad odpowiadających za fakt, że część społeczeństwa preferuje jednak modele piankowe. Ich zdecydowanym minusem jest przenoszenie drgań. W przypadku tradycyjnych materacy ze sprężynami bonellowymi ruch jednej osoby jest niestety odczuwalny przez drugą, co może wzajemnie zakłócać sen partnerów. Nawet w bardziej zaawansowanych modelach z kieszeniami nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie drgań. Materace piankowe mimo wszystko cechują się większą elastycznością, co czyni je bardziej trafnym wyborem dla par. Kolejną wadą jest hałas, który generują sprężyny - mogą one skrzypieć pod wpływem nacisku użytkownika i jego ruchów na materacu. To dość dokuczliwe zjawisko nierzadko powodujące nocne wybudzenia. Niektóre osoby mogą nawet odczuwać sprężyny przez powłokę materaca, co prowadzi do dyskomfortu i nadmiernego nacisku na ciało. Produkt z czasem traci swoje właściwości podtrzymujące, a metalowe elementy ulegają deformacji wywołując uczucie “kłucia” podczas wypoczynku. W porównaniu do wyższej jakości materacy piankowych tradycyjne sprężynowe mogą mieć krótszą żywotność. Wady te sprawiają, że należy dokładnie rozpatrzyć wybór modelu sprężynowego, szczególnie jeśli poszukujemy trwałości i wysokiego komfortu na dłuższą metę.

Materac piankowy czy sprężynowy? Wiele osób, którym zależy na zdrowym i wygodnym wypoczynku, zadaje sobie to pytanie. Trudno jednak odpowiedzieć na nie jednoznacznie, ponieważ niektórzy użytkownicy będą zadowoleni z właściwości, jakie ma do zaoferowania model piankowy, zaś innych w pełni usatysfakcjonują materace sprężynowe. Każdy z tych produktów może pochwalić się komfortem, lecz nie zapominajmy, że jest on subiektywnym zagadnieniem. Warto przetestować oba typy materacy, aby znaleźć ten, który najlepiej spełni nasze oczekiwania dotyczące wygody i jakości snu.

Przeczytaj także: Sypialnia dla alergika – jakie materace i pościele wybrać?

kategoria: Poradnik, Materace