Czym tak naprawdę są i dlaczego je śnimy? Czy mają głębsze znaczenie, a może są jedynie odzwierciedleniem naszych...
Poznaj najczęściej powielane mity na temat materacy
Zakup materaca do snu niewątpliwie rodzi wiele wątpliwości. Koniec końców nie jest to czynność, której często się podejmujemy. Wielu z nas nie jest ekspertami w dziedzinie zdrowego snu, co sprawia, że wybór odpowiedniego produktu jest jeszcze bardziej kłopotliwy. W tej sytuacji zaczynamy sugerować się najczęściej powielanymi mitami, nie zważając na to, czy są one prawdą. Jesteśmy przekonani, że powszechna opinia musi mieć swoje potwierdzenie, jednak nie do końca tak niestety jest. W tym artykule rozwiewamy najczęstsze mity o materacach, które powinny pomóc Ci dokonać bardziej świadomego wyboru.
Im twardszy materac, tym lepiej dla zdrowia
Wielokrotnie powtarzane stwierdzenie to to, które mówi, że im twardszy materac, tym lepszy dla naszego zdrowia i zdrowia kręgosłupa. Wówczas podłoże zapewnia nam maksymalny poziom wsparcia, pozwalając uniknąć zapadania się ciała w jego wypełnienie. Trudno temu zaprzeczyć, lecz w rzeczywistości twardy materac nie będzie odpowiedni dla wszystkich użytkowników. Nie jest to uniwersalna zasada, której wszyscy powinniśmy przestrzegać. Kierując się mitami, zapominamy o tym, że każdy z nas posiada nieco inne potrzeby, a tym samym wymaga innego rodzaju materaca dla zdrowego snu. Odpowiednie podłoże to te, które zapewnia optymalne wsparcie ciała. Zbyt twardy materac w wielu przypadkach może po prostu wywoływać nadmierny nacisk na sylwetkę, uniemożliwiając znalezienie komfortowej pozycji w czasie wypoczynku, a w ostateczności powodując dolegliwości bólowe m.in. kręgosłupa. Jeśli nie jesteśmy pewni co do wyboru twardości materaca, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie model średnio twardy, który dostosuje się do kształtu ciała.
Każdy wysokiej jakości materac jest dla nas odpowiedni
Oczywiście wiele droższych materacy oznacza ich lepszą jakość, ale nie stawiajmy tego faktu na równi z lepszym dopasowaniem do naszych indywidualnych potrzeb. Wiele osób mylnie uważa, że wszystkie wysokopółkowe produkty są odpowiednie dla każdego, niezależnie od tego, jakie są jego osobiste preferencje. Zaawansowane materiały i technologie w materacach nie zawsze są gwarancją najlepszego wyboru. Dlatego też jest to kolejny mit, który może utrudniać zakup tego idealnego podłoża do snu. Powinniśmy być świadomi, że produkt będący dla wielu użytkowników strzałem w dziesiątkę, u innych może wywoływać dolegliwości bólowe. Nasze potrzeby się różnią, a tym samym wymagamy różnych produktów, które zapewnią nam zdrowy i spokojny wypoczynek.
Sprężyny w materacach zawsze skrzypią
Obecnie można zauważyć tendencję do zmiany dotychczas popularnych materacy sprężynowych na modele piankowe. Krąży mit, który mówi, że sprężyny zawarte w materacach są niebezpieczne, a poza tym hałasują i nie są w stanie zapewnić nam komfortowego snu w spokojnych warunkach. O ile w intensywnie użytkowanych materacach bonellowych metalowe elementy faktycznie mogą skrzypieć, to w nowych produktach oraz tych użytkowanych w prawidłowy sposób, nie ma możliwość wywoływania hałasu z każdym naszym ruchem podczas wypoczynku. Nowoczesne materace sprężynowe, zwłaszcza te kieszeniowe, unikają efektu sprężynowania, który jest odpowiedzialny za hałas. Sprężyny są umieszczone w specjalnych osłonach, które zapobiegają ich szybkiemu zużyciu i dzięki temu nie ścierają się wzajemnie o swoją powierzchnię. Problem skrzypienia materaca został już dawno zażegnany, co czyni modele sprężynowe doskonałym wyborem dla zdrowego snu.
Materace piankowe szybko się zużywają
Kolejnym często powielanym mitem jest szybkie zużycie materacy piankowych. Niesłusznie wiele osób jest przekonanych, że modele piankowe są nietrwałe i mogą się odkształcać już po kilku pierwszych nocach. Na szczęście nowoczesne technologie sprawiają, iż materace są odporne na zużycie, a w ich wypełnieniu stawia się na wysokiej jakości pianki znacznie trwalsze niż gąbki wykorzystywane w wyrobach tapicerskich. W szczególności pianki termoelastyczne wyróżniają się na tle innych materiałów wykorzystywanych do produkcji materaców. Nie ulegają one odkształceniom i zawsze powracają do swojej pierwotnej formy po opuszczeniu materaca przez użytkownika. Cechują się wysoką elastycznością, która sprawia, że produkt zyskuje na żywotności. Pamiętajmy jednak, że zużycie materaca zależy także od nas samych i tego, w jaki sposób go pielęgnujemy.
Materace piankowe są złym wyborem dla cięższych osób
Ze względu na powszechne przekonanie o nietrwałości materacy piankowych uważa się także, iż są to nieodpowiednie produkty dla cięższych użytkowników. Nic bardziej mylnego! Współczesne materace piankowe są doskonałym wyborem nawet dla osób o dużej masie ciała - wspierają prawidłową postawę i nie pozwalają sylwetce nadmiernie zapadać się w podłoże. Istotne jest jedynie to, aby cięższe osoby dobrze rozważyły twardość zakupowanego modelu piankowego. Pianka stanowiąca wypełnienie powinna także charakteryzować się odpowiednio dużą gęstością. Wówczas materac będzie zdolny kompleksowo podpierać sylwetkę i zapewniać użytkownikowi satysfakcjonującą wygodę.
Jakie są najczęstsze błędy przy wyborze materaca?
Większość mitów prowadzi do tego, że dokonujemy nieodpowiedniego wyboru i zakupu materaca do snu. W czasie poszukiwań popełniamy błędy, które naturalnie są wynikiem sugestii ze strony najbardziej powszechnych, lecz niesłusznych przekonań. Najczęściej zły dobór materaca wynika z jego niewłaściwej twardości - nie jest ona dopasowana do naszych faktycznych potrzeb. Rozważamy zakup jedynie twardych modeli, ponieważ wierzymy, że w ten sposób lepiej zadbamy o swój kręgosłup. Oprócz tego nierzadko skupiamy się jedynie na cenie, sadząc, iż droższy produkt przełoży się na wyższej jakości sen. Nie zwracamy też uwagi na materiały i specyfikację materaca, przez co ponownie nie uwzględniamy indywidualnych potrzeb i stanu naszego zdrowia. Ważne jest to, aby zrozumieć, jakie właściwości oferują konkretne modele materacy i jak wpływają one na wsparcie, komfort czy trwałość produktu.
Warto być świadomym à propos faktów i mitów o materacach, aby być w stanie dokonać odpowiedniego zakupu, a tym samym cieszyć się faktycznie zdrowym wypoczynkiem. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o własnych potrzebach, które różnią się od tych innych użytkowników. Nie ma jednego “najlepszego” materaca dla wszystkich - kluczem jest znalezienie modelu, który zapewni nam optymalną wygodę oraz podparcie.
Przeczytaj także: Materace o statusie wyrobu medycznego – kiedy warto zainwestować?