Najnowsze wpisy

Jakie materace są najlepsze na lato?

Latem często dokuczają nam wysokie temperatury utrudniające codzienne funkcjonowanie. Upał potrafi nawet doskwierać nocą, kiedy marzymy jedynie o spokojnym i regenerującym wypoczynku. Szukamy więc skutecznych sposobów na to, aby się ochłodzić i zachować optymalną temperaturę w swojej sypialni. Oczywiście montaż klimatyzatora czy postawienie wiatraka obok łóżka może przynieść pewną ulgę, lecz okazuje się, że szczególną rolę odgrywa tutaj dobór odpowiedniego materaca. Na jakie podłoże do snu zdecydować się na lato, aby zapewnić sobie zdrowy wypoczynek pozbawiony nadmiernej potliwości?

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca na lato jest ważny?

Głęboki i długi sen to podstawa dobrego samopoczucia. Nie tylko zimą, ale również latem powinniśmy zadbać o właściwe wyposażenie naszego łóżka. Niestety nie wiele osób jest świadomych, że źle dopasowany materac może pogłębiać problem potliwości podczas letnich nocy, a tym samym bezsenność. Produkty, które nie potrafią odprowadzać ciepła i wilgoci, powodują przegrzanie ciała, co zakłóca nasz wypoczynek. Zresztą wszyscy lubimy, gdy powierzchnia materaca jest chłodna, zwłaszcza podczas dokuczliwych upałów (to samo dotyczy poduszki, którą często obracamy, gdy jej powierzchnia się nagrzeje). Dobrze dobrany model może uczynić letnie noce przyjemniejszymi i przynosić ulgę w obliczu wysokich temperatur. Nawet przewiewna pościel najwyższej jakości nic nie da, jeśli nasz materac zatrzymuje ciepło.

Materace kokosowe idealne na lato

Jednymi z najlepszych materacy na lato są modele kokosowe lub materace z dodatkową mata kokosową. Posiadają one naturalne właściwości, a ich włókna umożliwiają efektywną cyrkulację powietrza. Tym samym są doskonale przewiewne, skutecznie odprowadzają wilgoć i ciepło, co przekłada się na zachowanie optymalnej temperatury ciała w czasie snu. Oprócz tego mogą pochwalić się właściwościami antyalergicznymi, a jak wszyscy dobrze wiemy, alergeny intensywnie dokuczają nam podczas letnich miesięcy. Jedyną wadą materacy kokosowych jest ich duża twardość, która nie każdemu może przypaść do gustu. Z drugiej strony zapobiegają zapadaniu się ciała w podłoże, co może także powodować dyskomfort podczas upalnej nocy.

Materace o wykończeniu bawełnianym

Najlepszy materac na gorące dni to taki, który posiada pokrowiec wykonany z przewiewnej bawełny. Na okres letni nie powinniśmy wybierać produktów wykonanych z syntetycznych materiałów, które mogą zatrzymywać ciepło i nie cechują się zdolnością do samodzielnej wentylacji. Bawełna organiczna doskonale absorbuje wilgoć, co pomaga utrzymać suchą i chłodną powierzchnię wypoczynkową oraz zapobiega nadmiernemu poceniu się w nocy. Bawełniane pokrowce umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza przekładająca się na lepszą regulację temperatury ciała. Tego typu materace są również dobrym rozwiązaniem dla wrażliwej skóry. Pokrowiec wykonany z bawełny możemy wyprać w razie potrzeby, zachowując higieniczne środowisko snu.

Materace ze zdolnością do samodzielnej wentylacji

Na okres letni warto również rozważyć zakup materacy o innowacyjnych technologiach, np. Airforce, które odpowiadają za zwiększoną wentylację w wypełnieniu produktu. Najczęściej pianki nacinane są w konkretny sposób, tworząc kanały wentylacyjne, które odprowadzają wilgoć i ciepłe powietrze. Producenci dbają również o to, aby struktura materacy była otwarta, a nie zbita, co przekłada się na ich większą przewiewność. Dzięki tym właściwościom materace zmniejszają ryzyko przegrzania i poprawiają jakość snu, co jest szczególnie ważne w ciepłych miesiącach. Zdolność do samodzielnej wentylacji przekłada się także na dłuższą żywotność produktu i sprzyja naszemu zdrowiu. Technologie wskazujące na większą oddychalność wkładu materaca zapobiegają magazynowaniu się zanieczyszczeń i alergenów, które mogą zakłócać wypoczynek.

Materace z technologiami chłodzącymi

Jeżeli zależy nam na natychmiastowej uldze, kładąc się do łóżka, warto zastanowić się nad doborem materacy z technologiami chłodzącymi, takimi jak warstwy żelowe. Sprawiają one, że podczas snu użytkownik odczuwa przyjemne chłodzenie i nie doskwiera mu już wysoka temperatura otoczenia. Pomagają regulować ciepło ciała, a niektóre modele stosują materiały absorbujące ciepło i uwalniające je, gdy temperatura spada. Materace chłodzące stanowią oczywiste rozwiązanie w największe upały. Szczególnie polecane są modele z technologią Cool Breeze. Termoaktywny pokrowiec pozwala cieszyć się optymalną temperaturą wypoczynku, nie narażając naszego organizmu na przegrzanie i nadmierną potliwość. Poza tym wykorzystywane materiały w modelach chłodzących cechują się najwyższą jakością i doskonałym komfortem istotnym dla regenerującego snu. Chłodne materace na letnie noce to strzał w dziesiątkę, jeśli przedłużające się upalne dni są dla nas niezwykle męczące.

Nie wybieraj materacy z pianki termoelastycznej

Pianka termoelastyczna to materiał, który ma wiele zalet, ale niestety niekoniecznie sprawdzi się latem. Dlaczego? Ponieważ materace o tym rodzaju wypełnienia dokładnie dopasowują się do ciała i dają poczucie “pochłonięcia” przez podłoże, co może być mało komfortowe i utrudniać regulację temperatury. Pianka termoelastyczna zatrzymuje ciepło i nie jest w stanie odprowadzać wilgoci, a tym samym nie możemy cieszyć się chłodną powierzchnią wypoczynku. Jej wysoka gęstość sprawia, że jest mniej przewiewna, co ogranicza efektywną cyrkulację powietrza w wypełnieniu materaca. Produkty te mogą niestety pogłębiać problem nadmiernej potliwości i nie przyniosą nam ulgi po długim, upalnym dniu. Alternatywnym rozwiązaniem jest materac dwustronny, który z jednej strony posiada piankę termo, a z drugiej wysokoelastyczną, która charakteryzuje się większą przewiewnością.

Wybór komfortowego materaca na lato to krok w stronę uzyskania relaksującego snu, w którym nie dokucza nam wysoka temperatura. Warto wybierać modele wykonane z oddychających materiałów czy o technologiach zwiększających wentylację wypełnienia. Materace kokosowe, bawełniane czy z wkładami żelowymi pomogą uporać się z dużą potliwością ciała podczas upalnych nocy.

Przeczytaj także: Jak przetestować materac przed zakupem?

kategoria: Poradnik, Materace