Czym tak naprawdę są i dlaczego je śnimy? Czy mają głębsze znaczenie, a może są jedynie odzwierciedleniem naszych...
Jak wybrać odpowiedni materac dla seniora?
Każdy z nas potrzebuje odpowiedniego podłoża, aby zapewnić sobie zdrowy i głęboki sen. Osoby starsze nie są tutaj wyjątkiem, choć często są one przeciwne jakimkolwiek zmianom związanym z ich otoczeniem sypialnianym. Warto próbować je przekonać, że odpowiedni materac stanowi klucz do dobrego samopoczucia, a może nawet rozwiązać pewne dolegliwości zdrowotne. Aby wybrać właściwy produkt do snu dla seniora, należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Pamiętajmy, że potrzeby osób starszych są nieco inne niż nasze i mogą one wymagać większej troski, jeśli chodzi o komfort w czasie wypoczynku. Oto najistotniejsze wskazówki przy wyborze materaca dla seniora.
Najlepszy materac dla seniora oferujący wsparcie
Najlepszy materac dla osoby starszej to ten, który gwarantuje kompleksowe wsparcie i stabilnie podpiera kręgosłup. W pewnym wieku pojawiają się trudności, jeśli chodzi o utrzymanie pleców w odpowiedniej pozycji podczas wypoczynku. Mięśnie seniora nie są już w stanie stabilizować ciała tak, jak dotychczas, więc staje się za to odpowiedzialny materac. Niestety osoby starsze często korzystają z tapczanów i wersalek, które mogą pogłębiać problem dolegliwości bólowych czy schorzeń stawów. Dlatego też w pierwszej kolejności należy je przekonać, że do spania bardziej odpowiednie jest łóżko z wygodnym materacem. Dobrze dobrane podłoże może zdziałać cuda i pomóc pozbyć się porannego bólu pleców. Warto wybrać produkt, który dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała, zapewniając satysfakcjonującą wygodę i zmniejszając nacisk na wrażliwe miejsca. Ponadto powinien posiadać odpowiednią twardość. Materac dla seniora nie może być zbyt miękki, ani też zbyt twardy. Powinien być dopasowany do stanu zdrowia oraz masy ciała konkretnej osoby. Jeśli senior posiada szczupłą budowę ciała, dobrym wyborem będzie model średnio miękki (H2). Dla osób z nadwagą odpowiedniejszy będzie materac o twardości H3 czy nawet H4. Pamiętajmy, że im większy ciężar, tym bardziej ugina się podłoże, na którym śpimy, a wówczas materac może mieć problem z zapewnieniem stabilnego wsparcia sylwetki.
Materac dla osoby starszej o właściwościach hipoalergicznych
Bóle kręgosłupa czy innych obszarów ciała to nie jedyne problemy, jakie dotykają osoby starsze. Seniorzy bardzo często także zmagają się z alergiami i schorzeniami układu oddechowego. Aby mogli oni cieszyć się spokojnym oraz głębokim snem, wymagają czystych warunków sypialnianych, wolnych przede wszystkim od alergenów i wilgoci. Warto zatem rozważyć zakup materaca o właściwościach hipoalergicznych, który będzie odporny na wszelkie zanieczyszczenia i umożliwi zachowanie higienicznego środowiska snu. Modele z pianki lateksowej czy wysokoelastycznej HR cechują się dużą przewiewnością i skutecznie odprowadzają wilgoć. Materace wykonane z tych komponentów nie pochłaniają kurz, a także nie pozwalają na rozwój pleśni oraz drobnoustrojów, które mogłyby zakłócać sen, a nawet negatywnie wpłynąć na stan zdrowia seniora. Podczas poszukiwań odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę na jego pokrowiec - musi być on oddychalny i posiadać cechy antyalergiczne. Nie może także wywoływać podrażnień skóry. Dodatkowym atutem materaca dla seniora będzie zdejmowalny pokrowiec, który można wyprać w pralce w razie większego zanieczyszczenia czy po dłuższym okresie użytkowania.
Odpowiednia wysokość materaca
O ile we własnym przypadku nie przykładamy większej uwagi do wysokości materaca, to tyle odpowiednio wysokie podłoże może być dużym udogodnieniem dla osoby starszej. Materac o optymalnej grubości znacząco ułatwia wstawanie i kładzenie się do łóżka, co jest szczególnie ważne dla osób z ograniczoną mobilnością lub problemami ze stawami. Seniorzy mogą potrzebować podłoża o minimum 20 cm wysokości, jeśli jest on dość sprężysty i elastyczny. Jednakże materac o grubości 25 cm będzie korzystniejszym wyborem, ponieważ eliminuje konieczność zginania nóg i schylania tułowia przy schodzeniu na podłogę. Pamiętajmy przy tym o wzroście i możliwościach osoby starszej. Jeśli senior ma problemy z mobilnością i posiada niski wzrost, może mu być ciężej wejść na tak wysoki materac. Modele o mniejszej wysokości mogą być bardziej stabilne, zwłaszcza jeżeli wyróżniają się dużą twardością. Na wizytę w salonie stacjonarnym z materacami warto wziąć ze sobą osobę starszą, aby mogła ona na żywo ocenić, jaka wysokość materaca będzie optymalnym rozwiązaniem.
Materac dla seniora o odpowiednim wypełnieniu: piankowym lub sprężynowym
Pojawia się także pytanie, jakie wypełnienie materaca wybrać dla osoby starszej? Czy więcej komfortu dostarczy jej model piankowy, a może sprężynowy? Materace piankowe wyróżniają się elastycznością, a pod wpływem ciepła ciała użytkownika dostosowują się do jego kształtów, zapewniając niesamowity relaks i maksymalną wygodę. To świetne rozwiązanie dla seniorów z bólami pleców i stawów - pianka nie wywołuje nadmiernego nacisku na najbardziej wrażliwe obszary, takie jak kręgosłup, strefa lędźwiowa, biodra czy ramiona. Pamiętajmy jednak, że materace z pianką typu memory foam mogą zatrzymywać ciepło i są mniej przewiewne, a więc nie sprawdzą się u osób z problemem potliwości ciała. Modele lateksowe posiadają podobne właściwości co wypełnienie piankowe, lecz ich dodatkową zaletą jest zdolność samodzielnej wentylacji i odporność na roztocza. Materace sprężynowe sprawdzą się natomiast w przypadku seniorów współdzielących jedno łóżko ze swoim małżonkiem. Minimalizują one drgania podłoża podczas snu, dzięki czemu ruch jednej osoby nie zakłóca spokoju drugiej. Szczególnie polecanym rozwiązaniem są modele ze sprężynami kieszeniowymi, które pracują indywidualnie i niezależnie od pozostałych sprężyn. Pozwala to na dokładne dopasowanie powierzchni wypoczynkowej do anatomicznej budowy ciała użytkowników, co z kolei przekłada się na zadowalający komfort snu oraz wsparcie.
Materac na problemy z krążeniem czy nadmierną potliwość
Materace dla osób starszych powinny także uwzględniać najbardziej powszechne schorzenia, z którymi zmaga się ta grupa wiekowa. Odpowiednie podłoże do snu dla seniora musi redukować nacisk punktowy oraz umożliwiać swobodny przepływ krwi, aby przeciwdziałać powstawaniu odleżyn oraz minimalizować problem drętwienia kończyn. Materace piankowe i lateksowe doskonale odciążają ciało i uefektywniają pracę układu naczyniowego. W przypadku nadmiernej potliwości kluczowym elementem jest przewiewność podłoża - materac powinien skutecznie odprowadzać wilgoć oraz ciepłe powietrze odpowiedzialne za przegrzewanie się organizmu w czasie snu. Warto rozważyć zakup produktu z funkcją termoregulacji, który pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała przez całą noc.
Wybór materaca dla seniora może wydawać się ciężkim zadaniem, zwłaszcza jeśli osoba starsza nie jest skłonna do zmian w swojej sypialni. Należy w pierwszej kolejności zrozumieć jej potrzeby oraz przedstawić argumenty “za”, dla których nabycie nowego podłoża do snu jest tak istotne. Dzięki powyższym wskazówkom powinieneś znaleźć idealny materac do wypoczynku dla seniora.
Przeczytaj także: Czy droższy materac zawsze oznacza lepszy?