Badania sugerują, że późne jedzenie przed snem może prowadzić do nadwagi, refluksu czy nawet bezsenności.
Sprawdzone sposoby na pielęgnację łóżek
Łóżko to element, który jako pierwszy zwraca naszą uwagę, kiedy wchodzimy do sypialni. Warto zatem dopilnować, aby nasze łóżko zapewniało nie tylko wygodę, ale też dobrze się prezentowało. W tym celu należy koniecznie zadbać o jego pielęgnację. Poznaj sprawdzone metody na czyste łóżka!
Dlaczego warto i jak dbać o łóżka?
Wszyscy chcemy spać w komfortowych, przyjemnych warunkach. Możemy to sobie zapewnić, dbając o poziom higieny w naszej sypialni. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że łóżko to idealne miejsce do rozwoju bakterii, roztoczy, kurzu i innych drobnoustrojów. Wynika to z tego, że jest to przestrzeń narażona na oddziaływanie ciepła i wilgoci, które sprzyjają gromadzeniu się mikroorganizmów. Nadmiar zanieczyszczeń obniży jakość naszego wypoczynku i sprawi, że będziemy czuli się mniej przytulnie i komfortowo. Będzie szczególnie niewskazany dla alergików, u których może wywołać nieprzyjemną reakcję. Nierzadko wiąże się z silnym katarem, drapaniem w gardle, dusznościami, łzawieniem oczu i podrażnieniem skóry. To czynniki, które mogą wywołać silny dyskomfort. Często zupełnie uniemożliwiają pełne zrelaksowanie się. Mogą też wywołać problemy ze snem, które z kolei przełożą się na obniżenie samopoczucia i pogorszenie odporności. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o systematyczne czyszczenie łóżka i materaca. Możemy w ten sposób oszczędzić sobie wielu nieprzyjemnych dolegliwości i zapewnić jakościowy sen.
Pielęgnacja mebli tapicerowanych
Meble tapicerowane cieszą się dużą popularnością, ponieważ nie dość, że prezentują się niezwykle elegancko, to jeszcze pozwalają na dostosowanie wzorów i motywów zgodnie z wystrojem naszej sypialni. Warto jednak mieć na uwadze, że ze względu na rodzaj materiału to właśnie te elementy mogą wydawać się największym wyzwaniem, jeśli chodzi o czyszczenie. Trzeba przestrzegać kilku zasad, aby nie uszkodzić tkaniny. W pierwszej kolejności należy określić rodzaj materiału, z jakiego jest wykonane obicie w naszym łóżku. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jak obchodzić się z daną tkaniną. W przypadku bawełnianej tapicerki kluczowe będzie systematyczne, codzienne czyszczenie. Możemy to zrobić za pomocą specjalnej końcówki do odkurzacza, dzięki której szybko i skutecznie pozbędziemy się zanieczyszczeń. W celu zredukowania kurzu możemy posłużyć się wilgotną ściereczką, która odświeży powierzchnię łóżka. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby nie była zbyt mokra, ponieważ nadmiar wilgoci nie wpłynie dobrze na stan obicia. Szybkie zebranie okruchów czy innych elementów umożliwi nam rolka do ubrań z klejem. Aby dogłębnie wyczyścić tapicerkę, przynajmniej raz na pół roku sięgnijmy po specjalne środki, które skutecznie zredukują nawet silne zanieczyszczenia i zabrudzenia. Tak czy inaczej, najważniejsza będzie tu systematyczność przy codziennym czyszczeniu.
Jeśli nasza tapicerka jest wykonana z weluru lub aksamitu, wówczas musimy wybrać inne opcje. Pamiętajmy przede wszystkim, aby nie pocierać jej powierzchni pod włos. Do jej wyczyszczenia świetnie sprawdzi się roztwór amoniaku. Do jego przygotowania będziemy potrzebować pół litra wody i jednej łyżki amoniaku. Wykorzystajmy go, aby delikatnie odświeżyć tapicerkę. Następnie możemy wysuszyć materiał suszarką z zimnym nawiewem i odpowiednio wyczesać materiał. Dzięki temu całość będzie prezentowała się bardzo estetycznie i schludnie.
Często możemy spotkać się ze skórzanymi obiciami łóżek. Jeśli i my takie posiadamy, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że wymagają one bardzo delikatnej pielęgnacji. Lekko zwilżoną ściereczką możemy szybko pozbyć się kurzu, sierści czy innych zabrudzeń. W momencie, w którym dojdzie do pojawienia się większych plam, połączmy letnią wodę z płynem do naczyń i przygotowany roztwór wykorzystajmy do ich wyczyszczenia. Unikajmy za to mydła, które mogłoby wywołać trudne do usunięcia odbarwienia. Świadomość tego, w jaki sposób prawidłowo czyścić łóżko, jest niezwykle przydatna. Dzięki temu możemy cieszyć się świeżością i czystością, która powoduje, że jest nam przytulniej i bardziej komfortowo. Wpływamy też na żywotność łóżka tapicerowanego, przez co możemy sprawić, że dłużej będziemy mogli z niego korzystać.
Czyszczenie i konserwacja łóżek
Do skutecznego czyszczenia łóżka możemy posłużyć się specjalnymi preparatami przeznaczonymi do tego typu zadania. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, aby używać ich zgodnie z zaleceniami. Przed nałożeniem substancji na całą powierzchnię łóżka możemy przetestować jej działanie na niewidocznym fragmencie. Do pozbycia się zabrudzeń oraz nieprzyjemnego zapachu sprawdzą się też domowe sposoby. Efektywną metodą będzie wykorzystanie sody oczyszczonej, którą można użyć zarówno na sucho, jak i na mokro. Pomocny będzie ponadto ocet, który świetnie nadaje się do dezynfekcji. Najprostsze będzie sięgnięcie po płyn do naczyń, który również dobrze poradzi sobie z zabrudzeniami.
Jeśli łóżko, które posiadamy, jest wykonane z drewna, wówczas musimy postawić na produkty przeznaczone do pielęgnacji drewna. Muszą być one dość delikatne. Do odświeżenia powierzchni sprawdzi się lekko wilgotna ściereczka z mikrofibry. W celu przedłużenia żywotności i zachowania naturalnego połysku drewna wykorzystajmy specjalny olej lub wosk do drewna. Jeśli chcemy, aby drewniane łóżko zachowało się w jak najlepszym stanie, musimy wiedzieć, gdzie je ustawić. Nie powinno ono znajdować się w pobliżu źródła ciepła, jak na przykład kaloryfer czy kominek. Przyczynia się to bowiem do wysuszenia materiału i powstania pęknięć oraz odbarwień. W pomieszczeniu, w którym stoi łóżko drewniane, temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Ważny jest też stopień wilgotności - dobrze, aby oscylował od 45 do 75%.
Wentylacja materaca
Kolejna czynność, która wpłynie korzystnie na stan naszego łóżka, to regularne wietrzenie materaca. Na jego powierzchni gromadzi się wiele drobnoustrojów i bakterii. Nierzadko dochodzi również do rozwoju wilgoci. Aby temu zapobiec, warto systematycznie wietrzyć materac. W ten sposób zapewnimy sobie większą świeżość i zniwelujemy nieprzyjemne zapachy.
Regularne czyszczenie łóżka to coś, co powinno wejść nam w nawyk. Dzięki temu model będzie się dobrze prezentował, a do tego zapewni nam higieniczny sen. W czystej, świeżej przestrzeni o wiele łatwiej będzie nam się odprężyć i zrelaksować, co też wpłynie korzystnie na jakość naszego wypoczynku.
Przeczytaj także: Łóżka kontynentalne - komfort i elegancja