Najnowsze wpisy

Jak wybrać łóżko dla osób z problemami kręgosłupa?

Problemy z kręgosłupem mogą znacząco obniżyć jakość naszego życia. Są źródłem silnego dyskomfortu i bólu, a do tego utrudniają codzienne funkcjonowanie. Mogą też uniemożliwić uzyskanie jakościowego wypoczynku. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w ergonomiczne łóżko dla kręgosłupa, które zapewni optymalne podparcie. Jakie łóżko dla zdrowia kręgosłupa? Sprawdź!

Nieodpowiednie podłoże snu a problemy kręgosłupa

To, na jakim podłożu śpimy, ma o wiele większe znaczenie, niż mogłoby nam się wydawać. Powierzchnia snu bezpośrednio decyduje o poziomie naszego komfortu i o tym, czy będziemy mogli skutecznie się odprężyć. Musi być odpowiednio dopasowane, abyśmy mogli w pełni się zrelaksować. Jeśli nie jest wystarczająco wygodne, możemy mieć problem ze znalezieniem komfortowej pozycji snu. To z kolei przełoży się na wydłużenie czasu zasypiania. W przypadku, w którym korzystamy z podłoża snu o zbyt wysokiej twardości, musimy spodziewać się silnego dyskomfortu, który przełoży się na ból kręgosłupa, szczególnie w jego odcinku lędźwiowym. Ciało nie jest wówczas równomiernie podpierane, przez co pojawia się ucisk, który może utrudnić swobodny przepływ krwi i wywołać drętwienie kończyn. Zbyt miękka powierzchnia to też nic dobrego - wywołuje tzw. uczucie zapadania się i łamania w kościach. Podłoże nie zapewnia wystarczającego wsparcia, przez co mięśnie ciągle się napinają. Generuje to duży ból, który skutecznie uniemożliwia zrelaksowanie się. Widzimy zatem, że źle dopasowana powierzchnia snu może nie tylko pogłębić, ale i przyczynić się do pojawienia się dysfunkcji kręgosłupa.

Osoby, które zmagają się z takimi dolegliwościami albo chciałyby ich uniknąć, powinny zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie odpowiedniego łóżka oraz materaca. W przypadku tego drugiego kluczowy będzie wybór odpowiedniej twardości. Dla osób, których waga nie przekracza 60 kilogramów, sprawdzą się materace miękkie. Jeśli ważymy więcej niż 60, ale mniej niż 80 kilo, postawmy na modele średniomiękkie. Dla tych, których waga wynosi ponad 80, ale mniej niż 100 kilogramów, zalecane jest średniotwarde podłoże. Ci, którzy ważą ponad 100 kilogramów, powinni skorzystać z materaca o najwyższym stopniu twardości, który zagwarantuje im solidne podparcie. Podobny efekt musi zapewniać też łóżko - dobrze, aby było ono wytrzymałe i trwałe. Zwróćmy uwagę na to, aby wybrać model wykonany ze sprawdzonych, jakościowych komponentów. Jeśli zmagamy się z problemami z kręgosłupem, lepiej postawmy na wysokie łóżko. Taka konstrukcja sprawi, że zarówno wchodzenie, jak i schodzenie z łóżka stanie się o wiele prostsze.

Zdrowotne łóżka ortopedyczne

W przypadku poważnych schorzeń kręgosłupa lub trudności ze swobodnym poruszaniem się możemy zdecydować się na zainwestowanie w łóżka ortopedyczne. To produkty, które mają na celu zapewnienie komfortu osobie chorej. Należy mieć na uwadze fakt, że w na skutek niektórych dolegliwości ludzie są zmuszeni do ciągłego przebywania w pozycji leżącej. Łóżka ortopedyczne są skonstruowane w taki sposób, aby nawet w takich przypadkach gwarantowały wysoki poziom wygody. Umożliwiają to różne dodatkowe funkcje, takie jak na przykład regulacja podparcia nóg i pleców czy zagłówka. Co istotne, łóżko ortopedyczne ma ułatwić funkcjonowanie nie tylko samemu choremu, ale i osobom, które się nim zajmują. Możemy wyszczególnić dwa rodzaje łóżek ortopedycznych - manualne oraz elektryczne.

Łóżka manualne wyróżniają się ręczną regulacją. Oznacza to, że aby zmienić położenie pacjenta, potrzeba do tego drugiej osoby. Musi ona włożyć wysiłek w to, aby poruszyć konstrukcję. Model ten najczęściej posiada metalowy stelaż. Oferuje możliwość regulacji oparcia lub podnóżka, do której dochodzi skokowo lub za pomocą sprężyny hydraulicznej. Łóżka te są powszechnie wykorzystywane w szpitalach lub domach opieki. Cechują się niższą ceną, dlatego są chętnie wybierane. Łóżka elektryczne również zapewniają możliwość regulacji podłoża. Odróżnia je jednak fakt, że wystarczy jeden przycisk na pilocie, aby dokonać zmiany ułożenia. Z tego względu jest to o wiele wygodniejsze i łatwiejsze rozwiązanie niż łóżka manualne. Dużą zaletą modeli elektrycznych jest fakt, że pozwalają na większą samodzielność chorego. Co więcej, stwarzają możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów i funkcji, które jeszcze bardziej zwiększą komfort użytkowania. Należy jednak liczyć się z tym, że łóżka elektryczne mogą mieć wyższą cenę.

Jak wybrać łóżko ortopedyczne?

Pamiętajmy, że dla zdrowia kręgosłupa istotny jest dobór nie tylko odpowiedniego łóżka, ale i materaca. To w końcu on ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem. Materac musi być dopasowany pod kątem twardości. Aby zniwelować nieprzyjemne dolegliwości, warto też dobrać pasujący rodzaj wypełnienia. W przypadku problemów z plecami polecane są materace sprężynowe, które zapewniają solidne podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości. Sprężyny gwarantują wsparcie dopasowane do anatomicznej budowy ciała, co pozwala na pełne odprężenie się. Na powierzchni materaca zastosowano ponadto 7 stref twardości, dzięki czemu każda z kluczowych partii ciała ma zapewnione optymalne podparcie. Poszczególne strefy delikatnie różnią się stopniem twardości, przez co mogą być jeszcze lepiej dopasowane. Dobrym wyborem będą również materace termoelastyczne, które są znane ze swoich niezwykłych właściwości. Ich powierzchnia reaguje na wytwarzaną przez nas temperaturę i na jej podstawie dostosowuje się do naszych naturalnych krzywizn. W ten sposób możemy cieszyć się idealnie dopasowanym podłożem.

Rola materaca dla zdrowia kręgosłupa

Pamiętajmy, że dla zdrowia kręgosłupa istotny jest dobór nie tylko odpowiedniego łóżka, ale i materaca. To w końcu on ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem. Materac musi być dopasowany pod kątem twardości. Aby zniwelować nieprzyjemne dolegliwości, warto też dobrać pasujący rodzaj wypełnienia. W przypadku problemów z plecami polecane są materace sprężynowe, które zapewniają solidne podparcie dla kręgosłupa na całej jego długości. Sprężyny gwarantują wsparcie dopasowane do anatomicznej budowy ciała, co pozwala na pełne odprężenie się. Na powierzchni materaca zastosowano ponadto 7 stref twardości, dzięki czemu każda z kluczowych partii ciała ma zapewnione optymalne podparcie. Poszczególne strefy delikatnie różnią się stopniem twardości, przez co mogą być jeszcze lepiej dopasowane. Dobrym wyborem będą również materace termoelastyczne, które są znane ze swoich niezwykłych właściwości. Ich powierzchnia reaguje na wytwarzaną przez nas temperaturę i na jej podstawie dostosowuje się do naszych naturalnych krzywizn. W ten sposób możemy cieszyć się idealnie dopasowanym podłożem.

Komfortowe łóżko dla problemów z kręgosłupem to podstawa walki z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Jeśli zapewnimy sobie dobrze dopasowane, wygodne podłoże snu, nasz poziom wygody znacznie wzrośnie i będziemy mogli się skutecznie odprężyć, co z kolei wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie.

Przeczytaj także: Łóżka w stylu minimalistycznym: Praktyczne i eleganckie

kategoria: Poradnik, Łóżka