Na rynku mamy dostępnych wiele poduszek do spania na boku. Każda z nich ma nieco inne właściwości. Dowiedz się, jaka...
Jak dbać o pościel, żeby służyła na lata?
Pościel jest niezbędnym wyposażeniem naszego łóżka. To w końcu w nią „ubieramy” naszą kołdrę oraz poduszkę, i ostatecznie, to właśnie ona ma bezpośredni kontakt z naszą skórą co noc. Pościel nie jest produktem, który kupuje się co sezon - zazwyczaj chcemy, aby służyła nam przez długi czas. Jak więc w prawidłowy sposób dbać o pościel?
Pościele charakteryzujące się największą trwałością
Jeśli zależy nam na tym, aby pościel została z nami na lata, warto wziąć to pod uwagę już podczas zakupu produktu. Te elementy wyposażenia łóżka mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów, a każdy z nich charakteryzuje się inną trwałością. Tutaj warto przede wszystkim odróżnić od siebie tkaniny naturalne i syntetyczne. Te pierwsze mają swoje źródło w roślinach, zwierzętach lub minerałach, natomiast włókna sztuczne powstają w procesie obróbki chemicznej. Za jedno z najtrwalszych włókien naturalnych uchodzi bawełna - naturalne włókno, które otacza nasiona rośliny bawełny, jednego z najstarszych i najczęściej uprawianych gatunków roślin na świecie. Bawełna jest wyjątkowo odporna i łatwa w pielęgnacji, co czyni ją popularnym wyborem na pościel, zapewniającym długotrwały komfort. Len jest bardzo mocnym włóknem, które dobrze znosi codzienne użytkowanie. Choć początkowo może być sztywny, z czasem staje się bardziej miękki i przyjemny w dotyku. Włókno konopne jest mniej znane, ale niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. Dodatkowo, posiada właściwości antybakteryjne, co czyni je funkcjonalnym wyborem. Jedwab jest delikatny i wymaga starannej pielęgnacji, ale jest również mocny i trwały, zwłaszcza gdy jest dobrze utrzymany. Oferuje luksusowy komfort i elegancję. Przechodząc do włókien syntetycznych, poliester jest jednym z najczęściej stosowanych w pościeli. Charakteryzuje się dużą odpornością na zużycie i zagniecenia oraz łatwością w pielęgnacji. Równie dobrym wyborem jest pościel z mikrofibry. Wykonana jest z bardzo cienkich włókien poliestrowych lub nylonowych. Mikrofibra jest wyjątkowo odporna na plamy i zużycie. Jest też bardzo lekka i miękka, co czyni ją wygodnym materiałem na pościel. Nylon również jest niezwykle trwały i odporny na ścieranie i rozdarcia. Pościel z nylonu jest wytrzymała i zachowuje swoje właściwości nawet przy intensywnym użytkowaniu.
Jak dbać o pościel naturalną, aby służyła nam na lata?
To, czy dana pościel posłuży nam długi czas, zależy od tego, czy będziemy o nią dbać w odpowiedni sposób. Nawet z natury trwały materiał, może szybko się zużyć, jeśli zostanie nieprawidłowo potraktowany. Jednym z podstawowych elementów pielęgnacji pościeli jest jej pranie - to chyba oczywiste. Pierwsza rada - nie wyrzucaj metki! Zazwyczaj właśnie tam kryją się wskazówki dotyczące prania. Jeśli same metki cię denerwują i wolisz je obciąć - nie wyrzucaj ich! Zamiast tego, schowaj je do specjalnego pudełeczka, do którego będziesz mieć dostęp, gdy nadejdzie czas wyprania pościeli. Każde z danych włókien wymaga nieco innej pielęgnacji. Za jedno z najbardziej skomplikowanych materiałów uważa się jedwab, jednakże nie jest rzeczą niemożliwą, aby dobrze o niego zadbać. Można prać go w pralce - w chłodnej wodzie (maksymalnie 30°C) na delikatnym programie, używając specjalnego detergentu do jedwabiu. Jeśli obawiamy się zniszczenia materiału lepiej wyprać pościel ręcznie. Nie wolno suszyć jedwabiu w suszarce bębnowej! Len i włókno konopne natomiast należy prać w chłodnej lub letniej wodzie (do 40°C) z łagodnym detergentem, przeznaczonym do tkanin delikatnych. Tych pościeli również nie zaleca się suszyć w suszarce bębnowej. Najprostsza w obsłudze jest bawełna - można prać w pralce w ciepłej wodzie (do 60°C) używając standardowego detergentu, który skutecznie usuwa plamy. Suszenie w suszarce bębnowej lub na powietrzu jest również możliwe.
Jak dbać o pościel sztuczną, aby służyła nam na lata?
Wbrew pozorom pościele z włókien syntetycznych również wymagają odpowiednich warunków do prania, jeśli chcemy, aby zostały z nami przez jakiś czas. Najbardziej delikatnym materiałem jest w tym przypadku wcześniej wspomniany nylon. Pościel nylonowa powinna być prana w chłodnej wodzie, nie przekraczającej 30°C, z łagodnym detergentem, aby uniknąć uszkodzenia delikatnych włókien. Nylon jest wrażliwy na wysokie temperatury i wybielacze, które mogą osłabić materiał. Najlepiej jest ją suszyć na powietrzu, unikając suszarki bębnowej, która może powodować kurczenie lub uszkodzenie włókien. Natomiast pościel z mikrofibry należy prać w pralce w letniej wodzie, do 30°C, używając łagodnego detergentu. Warto unikać wybielaczy, które mogą uszkodzić włókna. Mikrofibra dobrze znosi suszenie w suszarce bębnowej, ale najlepiej na niskiej temperaturze, aby uniknąć nadmiernego zużycia! Można również suszyć ją na powietrzu, co jest delikatniejsze dla materiału i może pomóc w zachowaniu jego właściwości. Pościel z poliestru można prać w pralce w ciepłej wodzie, nie przekraczającej 40°C, używając standardowego detergentu. Poliester jest materiałem odpornym na zagniecenia, co sprawia, że suszenie w suszarce bębnowej na średniej temperaturze nie uszkodzi naszej pościeli - jeśli więc posiadamy to urządzenie, na pewno będzie to wygodniejsza opcja.
Przechowywanie pościeli - rzecz istotna!
Równie ważne jak pranie jest przechowywanie pościeli - jej niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić do tego, że krócej będzie nam służyć. Jeśli chodzi o pościel bawełnianą, przechowuj ją w suchym i dobrze wentylowanym miejscu, najlepiej w miękkich woreczkach lub szafie. Pościel lnianą należy trzymać w suchym i przewiewnym miejscu, najlepiej w lnianych lub bawełnianych woreczkach. Chroni to naszą poszewkę przed wilgocią i nadmiernym działaniem słońca. Pościel z włókna konopnego również warto przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu, w materiałowych woreczkach. Staraj się unikać wilgoci i kontaktu z chemikaliami, aby zachować jej trwałość. Pościel jedwabną natomiast przechowuj w suchym, chłodnym miejscu, w przewiewnych woreczkach lub pokrowcach. Staraj się unikać bezpośredniego słońca - len jest bardzo wrażliwy na promienie UV i jego nadmierna ekspozycja może narazić naszą pościel na wcześniejsze zużycie się. Jeśli chodzi natomiast o poszewki z włókien syntetycznych, pościel z poliestru i mikrofibry warto trzymać je w suchym, dobrze wentylowanym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Unikaj też wilgoci, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Pościel z nylonu powinno się przechowywać w suchym, chłodnym miejscu, przede wszystkim z dala od źródeł ciepła i światła słonecznego.
O trwałości pościeli warto pomyśleć już na etapie jej zakupu - niektóre materiały są długowieczne, z innych natomiast będzie dane nam korzystać przez dosyć krótki czas. Warto też zaznajomić się z zasadami prania konkretnych włókien, zachować metki, a także przechowywać je w optymalny dla nich sposób.
Przeczytaj także: Pościel bawełniana vs jedwabna – porównanie i zalety