Najnowsze wpisy

Jak często powinno się wymieniać materac?

Materac, tak jak każdy inny produkt, może po pewnym czasie ulec zużyciu czy zniszczeniu, przez co nie będzie już w stanie prawidłowo spełniać swojego przeznaczenia. Musimy wiedzieć, że nawet wysokiej jakości podłoże do snu wymaga wymiany, abyśmy nadal mogli cieszyć się zdrowym i komfortowym wypoczynkiem. Jak długo jednak powinien służyć materac i kiedy faktycznie należy zastanawiać się nad zakupem nowego modelu? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję odnośnie wymiany podłoża do snu.

Ile średnio wynosi okres użytkowania materaca?

Okres użytkowania materaca to bardzo indywidualna kwestia, która zależy od wielu czynników. W ogólnej mierze zakłada się, że podłoże powinno być wymieniane maksymalnie po 7 latach od zakupu. Są jednak i takie produkty, które sprawdzają się bez zarzutu po 10 latach użytkowania i nie posiadają wyraźnych sygnałów zużycia oraz nadal oferują kompleksowe wsparcie. To materace o wyjątkowej trwałości i wysokiej jakości materiałach odpornych na zniszczenia i odkształcenia. Inne źródła podają, że materac warto wymieniać średnio co 5 lat, co ma związek z zachowaniem higieny snu. Tego czasu w szczególności powinni przestrzegać alergicy czy astmatycy, którzy wymagają czystego środowiska wypoczynku. Materac po kilku latach może być na tyle zanieczyszczony, że jego użytkowanie będzie niestety wiązało się z ryzykiem dla naszego zdrowia.

Od czego zależy częstotliwość wymiany materaca?

Niektórzy będą cieszyć się komfortowym wypoczynkiem na materacu nawet przez 10 lat, podczas gdy inni będą zmuszeni wymienić swoje podłoże już po 4-5 latach. Od czego więc zależy żywotność materaca? Przede wszystkim od jego rodzaju i jakości zastosowanych w nim materiałów. Materace sprężynowe, zwłaszcza tradycyjne bonellowe, mogą wymagać częstej wymiany, ponieważ metalowe elementy w czasie pracy nieustannie ulegają ścieraniu, a po pewnym czasie mogą powodować hałas. Modele piankowe są bardziej odporne na odkształcenia i zachowują swoje właściwości przez dłuższy czas. Innym istotnym czynnikiem jest sposób użytkowania materaca i nasze podejście do jego pielęgnacji. Jeśli nie dbamy o to, aby produkt służył nam jak najdłużej, naturalnie szybciej ulegnie zniszczeniu. Osoby o wyższej wadze również mogą przyczyniać się do trwałych odkształceń na powierzchni materaca. Wywołują one bowiem większy nacisk na podłoże, a jeśli produkt nie posiada odpowiednio dobranej twardości, szybciej ulegnie zużyciu na skutek dużego obciążenia. Powinniśmy więc pamiętać o tym, aby materac był dostosowany pod kątem naszej masy ciała, a oprócz tego nie zapominajmy o jego regularnej konserwacji, np. obracaniu na drugą stronę, co pozwoli zachować równomierne rozłożenie nacisku.

Widoczne zużycie materaca

O tym, kiedy wymieniać materac, decydują konkretne sygnały, które często trudno przewidzieć. Niekiedy pojawiają się z dnia na dzień i sprawiają, że nasz wypoczynek traci na jakości. Przede wszystkim należy tutaj wskazać na wyraźne zużycie materaca w postaci wcześniej wspomnianych odkształceń czy wgnieceń na jego powierzchni. Przebarwienia oraz plamy także mogą świadczyć o tym, że nadszedł czas na wymianę starego materaca. Wątpliwości rodzą się w szczególności wtedy, gdy nie znamy bezpośredniej przyczyny tych zmian. Zabrudzenia, których nie da się już wyczyścić, zdecydowanie powinny stanowić czynnik skłaniający nas do zakupu nowego materaca. Często może im towarzyszyć wilgoć, niebezpieczna dla naszego zdrowia i kondycji produktu. Niejednokrotnie prowadzi ona do rozwoju niechcianej pleśni i drobnoustrojów, które automatycznie przyczyniają się do zużycia materaca oraz obniżają poziom higieny snu, narażając nas m.in. na zmaganie się z reakcjami alergicznymi w czasie wypoczynku. Zabrudzenia mogą nawet wniknąć do głębszych warstw podłoża, a wtenczas jego wymiana staje się nieuchronna. Wszystkie widoczne gołym okiem niepokojące zmiany w strukturze materaca mogą być przyczyną zakupu nowego podłoża do snu.

Brak komfortu w czasie wypoczynku

Czasem bywa tak, że nie jesteśmy w stanie zauważyć odkształceń i innego rodzaju fizycznych uszkodzeń na powierzchni materaca, lecz odczuwamy wyraźne zmiany w komforcie naszego wypoczynku. Trudno znaleźć nam wygodną pozycję snu lub czujemy, że nasze ciało nie otrzymuje dostatecznego wsparcia. Dodatkowo rano budzimy się z bólem pleców, szyi lub innymi dolegliwościami, choć dotychczas one nie występowały. Może to oznaczać, że materac utracił swoje właściwości podtrzymujące i nie charakteryzuje się już satysfakcjonującą sprężystością. Niekiedy mogą zachodzić zmiany w wewnętrznej strukturze produktu, których nie da się zauważyć gołym okiem. Dopiero po położeniu się na materacu, możemy odczuć nierównomierny lub nadmierny nacisk niepozwalający się zrelaksować naszym mięśniom. Po wielu latach użytkowania podłoża do snu brak komfortu staje się naturalną konsekwencją. To wystarczający czynnik do tego, aby wymienić swój stary materac na nowszy model.

Alergie oraz nieprzyjemne zapachy

Wymiana materaca jest również konieczna wtedy, gdy zaczynają nam dokuczać alergie w czasie wypoczynku. Jeżeli na co dzień nie zmagamy się z kaszlem, katarem czy podrażnieniem oczu, a tego typu objawy pojawiają się podczas zasypiania, może to wskazywać na zużycie i duże zanieczyszczenie materaca obecnego w naszym łóżku. Stare materace, które są użytkowane przynajmniej kilka lat, mogą stanowić siedlisko kurzu, roztoczy, a nawet pleśni i alergenów. Te wszystkie drobnoustroje powodują alergie objawiające się właśnie wymienionymi wcześniej dolegliwościami. Jeśli zauważamy u siebie niepokojące sygnały zdrowotne i nasilają się one w trakcie nocy, może to oznaczać, że nasz materac wymaga wymiany. Nieprzyjemne zapachy to kolejny czynnik ostrzegawczy o konieczności zakupu nowego podłoża do snu. Powinniśmy być świadomi, że martwy naskórek, pot, a także ewentualnie rozlane w łóżku płyny z czasem mogą prowadzić do powstania trudnych do wyeliminowania zapachów. Nawet przy regularnym czyszczeniu i wietrzeniu pewne zapachy mogą się utrwalić i negatywnie wpływać na jakość naszego snu. Zakup nowego materaca będzie tutaj jedynym wyjściem do zachowania relaksującego wypoczynku.

Choć wymiana materaca co 5-7 lat to ogólna zasada, chroniąca nasze zdrowie przed dolegliwościami bólowymi czy reakcjami alergicznymi powstałymi w wyniku zużytego podłoża, to nie powinniśmy zapominać, że na żywotność materaca ma wpływ wiele czynników. Regularna kontrola jego kondycji może nam pomóc zareagować w odpowiednim czasie, a tym samym zachować zdrowy sen. Powyższe sygnały powinny ułatwić nam podjęcie decyzji o zakupie nowego materaca do wypoczynku.

Przeczytaj także: Poznaj najczęściej powielane mity na temat materacy

kategoria: Poradnik, Materace