Badania sugerują, że późne jedzenie przed snem może prowadzić do nadwagi, refluksu czy nawet bezsenności.
Wpływ twardości materaca na jakość snu
Wszyscy doskonale wiemy, że dorosły człowiek powinien spać około 8 godzin dziennie, lecz czy jesteśmy tak samo świadomi odnośnie doboru materaca o odpowiedniej twardości? Wielu z nas niestety nie przykłada większej uwagi do podłoża, na którym wypoczywamy, a okazuje się, iż ma ono diametralny wpływ na jakość wypoczynku i tym samym samopoczucie w ciągu dnia. Twardość materaca to jeden z kluczowych czynników odpowiadających za głębokość snu i prawidłową regenerację. W jaki dokładnie sposób wpływa ona na nasz wypoczynek?
Stopnie twardości materaca
Twardość materaca to istotny czynnik przekładający się na zdolność produktu do podparcia ciała śpiącego. Każdy z nas posiada jednak nieco inne potrzeby odnośnie wsparcia sylwetki w czasie snu, dlatego też mamy możliwość wyboru podłoża o konkretnej twardości. W ogólnej mierze wyróżnia się trzy stopnie twardości materaca: miękkie, średnio twarde oraz twarde. Wypoczynek na każdym z nich zapewnia zupełnie inne odczucia, jeśli chodzi o komfort snu. Twarde modele naturalnie cechują się zdolnością do najlepszej stabilizacji ciała podczas wypoczynku, natomiast materace miękkie wyróżniają się większą elastycznością i łatwo dopasowują się do indywidualnego kształtu sylwetki użytkownika. Większość producentów oferuje dodatkowe rozwiązania, ułatwiając dobór materaca do snu. Nie stosuje więc potrójnego podziału, a częściej poczwórny, proponując także materace bardzo twarde. Oprócz tego istnieją produkty, które umożliwiają regulację twardości, bez konieczności zakupu nowego modelu w razie niedopasowania do osobistych potrzeb.
Miękki materac a jakość snu
Wpływ twardości materaca na zdrowie wskazuje przede wszystkim na wsparcie ciała oraz zapewnienie zadowalającego komfortu w czasie snu. Zadaniem materaca jest umożliwienie relaksacji mięśniom oraz stawom w taki sposób, aby sylwetka jednocześnie nie zapadała się nadmiernie w podłoże. Każdy z nas wymaga zatem produktu do snu, który zagwarantuje pewien kompromis między podparciem a oczekiwaną wygodą. Tylko wtedy nasze ciało będzie mogło właściwie się zregenerować, a sen mógł pozostać głęboki i spokojny. Jeżeli nie odczuwamy na danym materacu komfortu, trudno znaleźć nam wygodną pozycję, często przewracamy się z boku na bok i nie jesteśmy w stanie zasnąć lub nasz wypoczynek jest zbyt płytki.
W przypadku miękkiego materaca możemy odczuwać błogie odprężenie, lecz niekoniecznie będzie ono świadczyło o wysokiej jakości śnie. Jego wpływ może być zróżnicowany w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji. Choć z jednej strony oferuje lepsze dopasowanie do kształtu ciała, a tym samym zapewnia przyjemne otulenie, to z drugiej może stanowić niekorzystne rozwiązanie dla osób z dolegliwościami bólowymi stawów i mięśni. Miękkie podłoże nie zawsze jest w stanie zagwarantować dostateczne wsparcie, co ostatecznie prowadzi do problemów z postawą ciała i trwałego bólu kręgosłupa. Sylwetka może wyginać się w nienaturalny sposób i zapadać w podłoże, co skutkuje właśnie porannym dyskomfortem, nie tylko pleców, ale także innych obszarów. Miękki materac jest zalecany raczej dla osób lekkich o szczupłej budowie. W innym przypadku wypoczynek na takim podłożu może nieść ze sobą długofalowe konsekwencje, uniemożliwiając zachowanie regenerującego snu.
Twardość materaca a sen: skutki nieodpowiedniego doboru
Z czym z kolei może wiązać się sen na zbyt twardym materacu? Choć istnieje powszechne przekonanie, że twardy materac jest lepszy dla zdrowia naszego kręgosłupa, to jednak okazuje się, iż nie stanowi on odpowiedniego wyboru dla wszystkich. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że nie posiada on zdolności dostosowania się do anatomicznej budowy ciała. Twardy materac ma niską elastyczność i może od razu wywołać uczucie dyskomfortu po położeniu się do łóżka. Przyczynia się do silnego nacisku na różne części ciała, w tym na kręgosłup, co szybko skutkuje dolegliwościami bólowymi, sztywnością mięśni i zaburzeniami krążenia. Zbyt twardy materac wiąże się z ryzykiem wielu efektów ubocznych i nie powinniśmy się na niego decydować, sugerując się błędną opinią społeczeństwa. Dla osób śpiących na boku stanowi większe zagrożenie ze względu na nacisk na barki i biodra. Efekt wypoczynku na twardym podłożu może być niestety przeciwny do oczekiwanego - zamiast zadbać o jakość snu i zdrowie swojego kręgosłupa możemy nabawić się dodatkowych problemów zdrowotnych. Zakup twardego materaca warto rozważyć jedynie w przypadku dużej masy ciała czy poważniejszych schorzeń kręgosłupa oraz stawów, gdy wymagamy solidnego podparcia i stabilizacji sylwetki.
Jak dobrać odpowiednią twardość materaca?
Jak już wyżej zostało wspomniane, twardość materaca powinna być uwarunkowana wagą użytkownika. Osobom lżejszym, ważącym około 60 kg i mniej, zalecane są modele miękkie i średnio-twarde, które zapewniają złoty środek między wsparciem a komfortem wypoczynku. Z kolei osoby cięższe, powyżej 100 kg, zazwyczaj wybierają twardsze powierzchnie - lepiej podtrzymują ciało i nie zapadają się pod ciężarem użytkownika. To, jak twardy materac wybrać, zależy również od pozycji, jaką najczęściej przyjmujemy w czasie snu. Osoby śpiące na boku powinny rozważyć modele, które dobrze będą amortyzować ramiona oraz biodra. Muszą one pozostać stabilne, aby kręgosłup mógł zachować prawidłową postawę. Jednocześnie materac nie powinien wywoływać nadmiernego nacisku na te obszary, ponieważ mogłoby to doprowadzić do dolegliwości bólowych. W tym przypadku warto zrezygnować z modeli twardych. Lepiej sprawdzą się u użytkowników śpiących na brzuchu lub plecach, gdyż zapobiegają nieprawidłowemu ułożeniu sylwetki. Z drugiej strony należy uważać, ponieważ duży nacisk wywoływany przez podłoże może negatywnie wpływać na pracę płuc i utrudniać oddychanie. Przy zakupie naprawdę twardego modelu warto skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza jeśli dotychczas korzystaliśmy z miękkiego materaca. Istotne oczywiście są też nasze indywidualne preferencje. Być może strzałem w dziesiątkę będzie produkt o regulowanej twardości, który pozwoli znaleźć nam optymalne rozwiązanie dla komfortowego snu. Pamiętajmy także o zwróceniu uwagi na materiały wykorzystane w materacu. Modele lateksowe, piankowe czy sprężynowe oferują różne poziomy twardości i wsparcia, co umożliwia znalezienie idealnego podłoża do wypoczynku.
Jeśli miewamy problemy z bezsennością i czujemy, że nasz wypoczynek nie cieszy się dobrą jakością, warto zwrócić uwagę na poziom twardości materaca, z którego na co dzień korzystamy. Często okazuje się, że podłoże jest głównym sprawcą płytkiego i niespokojnego snu. Związek między materacem a głębokością wypoczynku jest zatem spory i może decydować o naszym codziennym samopoczuciu.
Przeczytaj także: Jak często powinno się wymieniać materac?