Badania sugerują, że późne jedzenie przed snem może prowadzić do nadwagi, refluksu czy nawet bezsenności.
Wypełnienie materaca: jakie ma znaczenie dla komfortu snu?
Podczas urządzania sypialni musimy mieć na uwadze wszystkie detale, zwłaszcza jeśli chodzi o odpowiednie wyposażenie łóżka. Materac i jego wypełnienie odgrywają tutaj kluczową rolę, wpływając na jakość naszego wypoczynku. Z przykrością jednak trzeba stwierdzić, że wiele osób nie przykuwa większej uwagi do materiałów, które są zastosowane w materacu. Najczęściej decydujemy się na zestaw “łóżko plus materac” lub zakupujemy podłoże do snu, kierując się wyłącznie jego ceną. Warto wiedzieć, że wypełnienie materaca jest istotne dla naszego zdrowia i powinno być dopasowane pod kątem naszych indywidualnych potrzeb. W tym artykule dowiesz się, jakie ma ono znaczenie dla komfortu wypoczynku oraz jakie wypełnienie materaca wybrać.
Jakie wyróżniamy rodzaje wypełnień materacy?
Na rynku możemy dostać różnorodne modele materacy, a każdy z nich cechuje się innymi właściwościami. Najbardziej popularne są zdecydowanie materace piankowe, które mogą pochwalić się wysoką elastycznością i zdolnością dopasowania do kształtów ciała użytkownika. Poza tym pianki poliuretanowe są stosunkowo tanie, oferują różne poziomy twardości, co daje nam szeroki wybór. Co więcej, wyróżniamy pianki termoelastyczne, typu memory oraz wysokoelastyczne, a każda z nich oferuje inne korzyści dla zdrowego snu. Dużą popularnością cieszą się również materace wykonane ze sprężyn bonellowych czy kieszeniowych. Ich wypełnienie opiera się na systemie metalowych sprężyn o różnej gęstości i wysokości. Sprężyny kieszeniowe cechują się niezależną pracą oraz indywidualnie reagują na nacisk poszczególnych części ciała. Zapewniają dobre wsparcie, a poza tym umożliwiają efektywną wentylację wypełnienie materaca. Na rynku możemy także znaleźć połączenie zalet materacy piankowych i kieszeniowych - są to modele hybrydowe oferujące balans między komfortem a podparciem sylwetki. Coraz bardziej powszechne są z kolei materace lateksowe (naturalne lub syntetyczne), bezkonkurencyjne w kwestii higieniczności wypoczynku.
Odpowiednie wypełnienie materaca dla wsparcia ciała
W zależności od rodzaju wypełnienia materaca uzyskujemy przede wszystkim konkretne wsparcie ciała. Każdy z opisanych powyżej materiałów posiada inną zdolność do podpierania sylwetki w czasie snu. Przykładowo materace piankowe lepiej dostosowują się do anatomicznej budowy ciała, zachowują się niczym druga skóra i mogą oferować kompromis między satysfakcjonującą wygodą a stabilnością. Pianka typu memory doskonale redukuje nacisk na stawy i mięśnie, lecz nigdy nie będzie tak dobrze wspierać ciała jak modele kieszeniowe. Wypoczynek na tym rodzaju wypełnienia zapewnia zupełnie inne odczucia dotyczące komfortu i jeszcze szczególnie zalecane dla osób z problemami kręgosłupa. Modele kieszeniowe są także lepszym wyborem w przypadku par, ponieważ pomagają one tłumić drgania wynikające z ruchu jednego użytkownika. Potrafią świetnie wspierać ciało bez względu na obecność osoby śpiącej obok. Modele lateksowe charakteryzują się większą elastycznością i również doskonale dopasowują się do ciała. Są trwałe i sprężyste, lecz nie każdemu może przypodobać się oferowany przez nich poziom wsparcia.
Wypełnienie materaca przekładające się na twardość
Wypełnienie materaca ma również bezpośredni wpływ na jego twardość. Pianka poliuretanowa jest ceniona ze względu na swoją wszechstronność i można ją produkować w różnych stopniach twardości. Warto natomiast wiedzieć, że choć modele piankowe oferują różne poziomy twardości, to nigdy nie będą tak twarde jak np. materace z kokosem. Ich włókna cechują się dużą wytrzymałością i są polecane dla osób, dla których tradycyjne rozwiązania są niewystarczające. Modele kieszeniowe również oferują większe twardości podłoża i zapewniają stabilność sylwetki w czasie snu. W zależności od gęstości sprężyn czy zastosowania dodatkowych warstw pianek mogą zapewniać różne poziomy komfortu. Jeśli nie potrafimy się zdecydować na konkretną twardość materaca, warto zastanowić się nad zakupem modelu hybrydowego czy produktu o regulowanej twardości.
Właściwości higieniczne i hipoalergiczne
Wybór podłoża do snu o odpowiednim wypełnieniu jest również istotny ze względu na właściwości higieniczne i hipoalergiczne. Nie wszystkie rodzaje materacy są w stanie zaoferować równie czyste środowisko wypoczynku, dlatego też warto im się dokładniej przyjrzeć. Obecnie najbardziej polecane są modele lateksowe, w szczególności dla alergików, u których reakcje alergiczne negatywnie wpływają na komfort snu. Lateks naturalny to materiał o wielu cennych właściwościach - cechuje się dużą przewiewnością, jest odporny na zanieczyszczenia i skutecznie odprowadza wilgoć z wypełnienia materaca. Dobrą wentylacją charakteryzują się także modele kieszeniowe, które posiadają otwartą strukturę. Zmniejszają ryzyko gromadzenia się wilgoci i nie pozwalają na osiadanie kurzu, roztoczy i innych drobnoustrojów. Wielu producentów dodatkowo stosuje specjalne pokrowce czy powłoki antyalergiczne, co przyczynia się do uzyskania bardziej higienicznych warunków snu. Tak doskonałymi właściwościami nie może się jednak pochwalić większość materacy termoelastycznych. Choć nowoczesne modele coraz częściej są wyposażone w technologie zwiększające wentylację, to standardowe rozwiązania są mało przewiewne i zatrzymują wilgoć, tym samym stwarzając idealne środowisko do rozwoju pleśni i bakterii. Jeżeli jesteśmy alergikami, astmatykami czy posiadamy wrażliwą skórę, powinniśmy zwracać uwagę na to, aby nasz materac był wykonany z hipoalergicznych, oddychających materiałów przyjemnych w dotyku.
Regulacja temperatury
Z wypełnieniem materaca może także wiązać się jego zdolność do regulacji temperatury. Pianki termoelastyczne mogą być tutaj wątpliwym rozwiązaniem, gdyż mimo swojej nazwy nie zawsze są w stanie regulować temperaturę naszego ciała w czasie snu. Raczej posiadają tendencję do zatrzymywania ciepła i mogą powodować nadmierną potliwość ciała. Nie stanowią dobrego wyboru na letnie miesiące, kiedy panują wysokie temperatury powietrza. Materace lateksowe i sprężynowe mogą skuteczniej odprowadzać ciepło, zapobiegając przegrzaniu organizmu. Pozwalają utrzymać chłodną powierzchnię wypoczynku dzięki swojej zdolności do samodzielnej wentylacji.
Dobierając odpowiedni materac do snu, powinniśmy być świadomi roli, jaką odgrywa jego wypełnienie. Stanowi ono klucz do uzyskania prawdziwie komfortowego i regenerującego wypoczynku. Odpowiada nie tylko za odczuwaną przez nas wygodę, ale także za wsparcie ciała, twardość podłoża, właściwości higieniczne czy nawet regulację temperatury organizmu.
Przeczytaj także: Jakie materace są najlepsze na lato?