Wybór materaca 80x200 może wydawać się skomplikowany, zwłaszcza gdy zdamy sobie sprawę, jak wiele różnych parametrów...
Ekologiczne materace: jakie są korzyści?
Wszyscy mniej lub bardziej jesteśmy świadomi na temat tego, co jest odpowiednie dla naszego środowiska i w jaki sposób dbać o ekologię. Coraz więcej osób poszukuje rozwiązań, które nie będą wywierały negatywnego wpływu na naszą planetę. Jednymi z nich są materace eco-friendly, czyli materace ekologiczne. Z każdym rokiem zyskują one na popularności nie tylko ze względu na przyjazność dla środowiska, ale także na liczne korzyści dla zdrowia i jakości naszego wypoczynku. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zalety ekologicznych materacy.
Materac wykonany z naturalnych materiałów
Czy wiedziałeś, że tradycyjne materace, np. piankowe, mogą zawierać więcej substancji toksycznych niż beczka ropy? Teraz wyobraź sobie, że każdej nocy Twój największy organ, czyli skóra, je wchłania. Niezbyt optymistyczna perspektywa, lecz okazuje się, iż często ma ona miejsce w rzeczywistości. Materace z syntetycznych materiałów wręcz potrafią być niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego też obecnie nierzadko decydujemy się na modele ekologiczne wykonane z naturalnych komponentów. Są one pozbawione szkodliwych związków chemicznych, często stosowanych podczas procesów produkcyjnych. Materace ekologiczne bazują na bawełnie, lateksie naturalnym, włóknach kokosowych czy bambusowych. Stosują także naturalne olejki roślinne np. rycynowy lub sojowy. Dzięki tym surowcom stają się lepszym rozwiązaniem dla zdrowia naszego snu i przekładają się na dobre samopoczucie na co dzień.
Komfort i zdrowie a ekologiczny materac
W odróżnieniu od tradycyjnych materacy modele ekologiczne posiadają więcej właściwości higienicznych i hipoalergicznych. Naturalne materiały są przede wszystkim bardziej przyjazne dla skóry, nie wywołują podrażnień i cechują się przewiewnością. Oznacza to, że minimalizują ryzyko wystąpienia alergii czy innych niepożądanych objawów. Komponenty takie jak lateks naturalny czy płyta kokosowa zapobiegają gromadzeniu się we wnętrzu materaca roztoczy, kurzu i innych zanieczyszczeń, zapewniając czystsze warunki wypoczynku. Nie prowadzą do powstawania problemów z układem oddechowym, gdyż umożliwiają optymalną cyrkulację powietrza. Niektóre materiały mogą się pochwalić nawet właściwościami antybakteryjnymi, zmniejszając ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów wypełnieniu podłoża do snu. Inwestycja w materac ekologiczny to inwestycja w zdrowie oraz komfort wypoczynku na wiele lat. Elastyczny lateks czy włókno bambusowe oferują również stabilne wsparcie ciała przez całą noc. Są doskonałym rozwiązaniem w przypadku wszelkich dolegliwości bólowych, zwłaszcza tych wynikających z wcześniejszego użytkowania nieodpowiedniego materaca. Zapewniają doskonałe podparcie dla kręgosłupa i pomagają zachować prawidłową postawę ciała. Ekologiczne materace możemy otrzymać w różnych twardościach, dzięki czemu dopasowują się do odmiennych potrzeb użytkowników i przekładają się na zwiększony komfort wypoczynku.
Trwałość i jakość ekologicznych materacy
Kolejną korzyścią materacy ekologicznych jest niesamowita trwałość oraz jakość. Są to modele, które wyróżniają się wytrzymałością, a tym samym nie ulegają szybkiemu zużyciu. Zachowują swoje cenne właściwości przez naprawdę długi czas. Doskonałym przykładem jest m.in. płyta kokosowa - to sztywny i twardy komponent, odporny także na zgniatanie. Z kolei lateks naturalny nie ulega odkształceniom i sprawia, że materac utrzymuje swoją nienaganną formę nawet po wielu latach użytkowania. Bawełna organiczna czy wełna, często stosowane w pokrowcach, przekładają się na dłuższą żywotność produktu, chroniąc go przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zanieczyszczeniami. Wysoka jakość ekologicznych materacy wynika także z zaawansowanych procesów produkcji, które minimalizują użycie szkodliwych substancji chemicznych. Modele piankowe wykonane z poliuretanu często bazują na użyciu izocyjanianów, czyli substancji mogących powodować podrażnienia skóry, oczu i układu oddechowego. Z kolei do przygotowania pianek pamięciowych wykorzystuje się takie dodatki, jak TDI (toluenodiizocyjanian) i MDI (metylenodifenylo diizocyjanian), które mogą być szkodliwe przy wdychaniu w dużych ilościach.
Bezpieczeństwo i certyfikaty
Materace z naturalnych materiałów niewątpliwie są bezpieczniejsze dla zdrowia, a ich jakość potwierdzają certyfikaty, m.in. Oeko-Tex Standard 100 czy Certyfikat Jakości AEH. Stanowią one gwarancję, że dany produkt jest wolny od szkodliwych dodatków i w pełni bezpieczny dla ludzkiego organizmu. Zapewniają także, iż wykorzystywane tkaniny pochodzą z upraw prowadzonych w sposób zrównoważony, bez użycia pestycydów i sztucznych nawozów. Otrzymanie certyfikatu poświadcza, że materac spełnia rygorystyczne normy i standardy produkcji. Wykorzystanie surowców takich jak lateks, wełna, bawełna organiczna czy włókna kokosowe daje nam pewność zachowania zdrowych warunków wypoczynku - jest to szczególnie istotne w przypadku osób o alergiach i schorzeniach układu oddechowego. Oprócz tego certyfikaty mogą stanowić potwierdzenie ergonomiczności materaca. Nie przyczynia się on do powstawania dolegliwości bólowych, a dba o utrzymanie prawidłowej postawy ciała przez całą noc. Dlatego też użytkownicy m.in. z chorobami kręgosłupa powinni zwracać uwagę na materiały użyte w produkcie i to, czy posiada on odpowiednie atesty.
Wsparcie dla środowiska i zrównoważonego rolnictwa
Dużym atutem materacy ekologicznych jest ich znacząca rola w dbaniu o środowisko i zrównoważone rolnictwo. Wiele osób decyduje się na zakup produktu z naturalnych materiałów, aby wspierać naszą planetę - pozostałe ich właściwości przekładające się na zdrowy sen są jedynie “skutkiem ubocznym”. Warto wiedzieć, że produkcja materacy ekologicznych wiąże się z mniejszym zużyciem energii i zasobów naturalnych, a tym samym redukcją emisji CO2. Bawełna organiczna, stosowana często w pokrowcach materacy, jest wolna od pestycydów, które mają zły wpływ na stan gleby i jakość wody. Wspieranie takich upraw przyczynia się do poprawy środowiska i stanu powietrza, a w rezultacie zdrowia społeczeństwa. Natomiast włókna kokosowe stanowią świetną alternatywę dla syntetycznych materiałów, a na dodatek są odnawialne i biodegradowalne. Wełna używana w ekologicznych materacach często pochodzi z gospodarstw stosujących humanitarne metody hodowli zwierząt, co jest korzystne zarówno dla zwierząt, jak i dla jakości produktu.
Większości z nas zależy na zdrowym i prawdziwie regenerującym wypoczynku, ale czy tradycyjne materace zawsze są w stanie nam go zapewnić? Pewniejszym wyborem są modele ekologiczne - to produkty bezpieczne dla zdrowia i gwarantujące wysoki poziom komfortu snu. Zaopatrując się w odpowiednim materac z naturalnych materiałów, inwestujemy w swoje zdrowie na długie lata.
Przeczytaj także: Wypełnienie materaca: jakie ma znaczenie dla komfortu snu?